Parafia św. Michała Archanioła w Jabłonce Kościelnej

Dzieje parafii

Parafia Jabłonka istnieje od 1493 r. W tymże roku utworzono sąsiednie parafie Jabłoń i Kulesze a na przestrzeni kilkudziesięciu lat przed i po tej dacie powstały okoliczne parafie: Kobylin, Kołaki, Kuczyn, Dąbrowa, Dąbrówka, Sokoły, Rutki, Wysokie Mazowieckie, Wyszonki. Było to wynikiem napływu ludności. Wśród pierwszych osadników byli Jakub Ciechanowski dziedzic na Jabłonce oraz bracia Wiktor, Maciej, Stanisław, Piotr i Stefan dziedzice na Miodusach, którzy przyczynili się do powstania parafii Jabłonka. Oficjalny dokument podpisał w "przedostatnim dniu października" 1493 r. biskup łucki Jan II Andruszkiewicz.
         Omawiana parafia znajdowała się na Podlasiu, w bezpośrednim sąsiedztwie z Mazowszem. Granica między obu dzielnicami kraju przebiegała rzeczką Jabłonka, płynącą przez miejscowość o tej samej nazwie. Całe Podlasie należało do diecezji łuckiej. Parafia Jabłonka pozostawała w tej diecezji do 1795 r., czyli do trzeciego rozbioru Polski. Następnie była do 1818 r. w diecezji wigierskiej, do 1925 r. w diecezji augustowskiej czyli sejnenskiej, obecnie jest w diecezji łomżyńskiej.